90 دقیقه هیجان و دو مدعی برد

بعد از پایان مناظره احمدی‌نژاد- موسوی اولین سوال مطرح شده این بود که آیا این مناظره برنده‌ای داشت؟ بله این مناظره در این سطح برخورد و تشدید قطعاً برنده‌ای دارد.

و برنده این مناظره کی‌ بود؟ برنده مناظره مشخص نیست. نه این که مناظره برنده‌ای نداشته باشد اما نمی‌توان برنده آن را تعیین کرد. فکر می‌کنید دلیل‌اش چیست که هر دو طرف و طرفداران آن‌ها خود را برنده‌ی مناظره می‌دانند.

بعد از پایان مناظره و پیگیری تبعات و بازتاب‌های آن فیلم فراست/نیکسون را دیدم. فراست یک مجری برنامه‌های سرگرم‌کننده است که تصمیم می‌گیرد با نیکسون درباره واترگیت گفتگو کند. نیکسون هم که او را حریفی قابل شکست دادن می‌داند می‌پذیرد و گفتگو شکل می‌گیرد. در آنجا گفتگو برنده دارد. چون معیاری برای برنده بودن وجود دارد و ساختاری که برنده را تعیین می‌کند و موضوعی برای مبارزه

این درد و مشکل جامعه ماست که معیاری نداریم. فرقی نمی‌کند این معیار اسلامی باشد، ایرانی باشد و یا غربی چیزی که کلیت جامعه آن را پذیرفته باشند و ساختار جامعه براساس آن شکل گرفته باشد. طرفداران موسوی به معیارهای اخلاقی متوسل می‌شوند که او توانست رویه غیراخلاقی احمدی‌نژاد را بنمایاند و طرفداران احمدی‌نژاد به معیارهای انقلابی متوسل می‌شوند و این که احمدی‌نژاد توانست دایره قدرت و ثروت را بشکند و افشا کند. این دو معیار با هم در تطابق نیستند و از این رو هر کدام برنده خود را دارند.

از سوی دیگر این مناظره برای مشخص کردن چیزی نبود، موضوعی مبارزه مشخص نبود. در فراست/نیکسون باید مشخص شود که نیکسون از قدرت سواستفاده کرده است و معیار سواستفاده نیز مشخص است. یا در همین تلویزیون خودمان مثلاً در نود باید مشخص شود که مثلاً این مدیر درست برنامه‌ریزی کرده است یا نه؟ اما در اینجا مشخص نبود که دعوا سر چیست؟ به خاطر همین نتیجه یا به تعارفات رضایی-کروبی می‌رسید یا با تعارضات بنیادین در مفاهیم در مناظره احمدی‌نژاد-موسوی

و سرانجام این که مرجعی که برنده را تعیین کند. غم‌انگیزترین مورد را در اینجا می‌بنید. فقدان ساختارهای اجتماعی و از اعتبار افتادن آن در جامعه در اینجا به خوبی نمایان شد. هیچ مرجع اجتماعی برای تعیین برنده وجود ندارد. هر کس خود و با معیارهای شخصی باید قضاوت کند. احمدی‌نژاد بسیار سعی کرد از این شیوه استفاده کند. در واقع او از تاکتیک همیشگی گل‌آلود کردن منبع استفاده کرد. «شما این اطلاعات را از کجا می‌آورید؟» و رد کردن مبنایی بر شناخت. موسوی نیز در مقابل منبع را گل‌آلود کرد: «تمام این‌ها پرونده‌سازی است.» و با وجود این بازی که هیچ‌کدام داوری را قبول ندارند توقع دارید کسی گل خوردن خود را بپذیرد؟

با این اوضاع شما چگونه توقع دارید که برنده این مناظره مشخص باشد. به جز این که منتظرر برآیند این مناظره در روز انتخابات باشیم. اما گذشته از این‌ها فکر می‌کنم مناظره بخشی از روحیات دو طرف را مشخص کرد.

دیدگاه رادیکال احمدی‌نژاد از همان آغاز نمایان شد. ولی برخی جمله‌های کلیدی وجود داشت. او درباره سیاست خارجی گفت: «ما بازی آن‌ها را به هم زدیم.» این استراتژی همیشگی احمدی‌نژاد است که نه تنها در سیاست خارجی بلکه در سیاست داخلی نیز آن را انجام می‌دهد. هنگامی که در مناظره با موسوی سعی می‌کند بازی را به دوره قبل و بازی احمدی‌نژاد – رفسنجانی برگرداند. بازگشت به دوره اوج و یک پیروزی خاطره‌انگیز اما کاش این به هم زدن بازی در سطح سیاسی می‌ماند. او ساختار اجتماعی را سعی دارد به هم بزند چیزی که نباید توقع داشته باشد با آرامش نهادهای صاحب قدرت مثل روحانیت، روشنفکران، تکنوکرات‌ها و … روبه‌رو شود.

در فراست/نیکسون جایی نیکسون شکست می‌خورد که اعتراف می‌کند: «گاهی رییس‌جمهور مجبور است برای مصالح بر خلاف قانون عمل کند. آنچه رییس جمهور انجام می‌دهد قانون است.» اما احمدی‌نژاد این حرف را به کنایه و صراحت می‌گوید و به آن افتخار می‌کند که می‌خواهد بازی را به هم بزند. چیزی که البته خواست طرفداران او نیز است. ولی طرفداران مقابل آن را دیکتاوری می‌خوانند.

نکته جالب دیگر در این مناظره برای من تمایل سیاست‌مداران ایرانی به اقلیت بودن و مظلوم بودن است. انتقادی که به خاتمی می‌شد این بود که با وجود در اختیار داشتن ریاست‌جمهوری به عنوان سخنگوی اقلیت و معترض وضع موجود سخن می‌گفت. احمدی‌نژاد نیز دقیقاً در همین جایگاه قرار گرفته است. رییس‌جمهوری که به جای توانایی بازی با مولفه‌های قدرت سیاسی و اجتماعی سعی در نمایش دادن مبارزه خود با آن‌ها دارد. وقتی در این کشور همه اقلیت و در حال مبارزه با قدرت هستند، چه کسی قدرتمند است که مردم برای حل مشکلات خود به او متوسل شوند؟

90 دقیقه هیجان به پایان رسید و من با توجه به سطح منازعات و ساختار سیاسی ایران توقع ندارم این هیجان تکرار شود. صحبت‌های امروز رهبری، ورود داور غایبی است که عدالت و منفعت را در نتیجه مساوی می‌بیند. به خاطر همین فکر نمی‌کنم ظرفیت‌های اجتماعی ما بتواند برنده‌ای برای این مناظره تعیین کند و چون همیشه ایرانیان تصمیم خودشان را می‌گیرند و در 22 خرداد به جای این که به اجماعی برای آینده برسیم. برآیند نیروهای قوی‌تر نیروهای ضعیف را از دور خارج می‌کند تا فرصتی دیگر که دوباره در جایی این منازعه‌ی بی‌داور و معیار شروع شود. از این روست که در این روزها گفتگوی بین دو جناح کاری بیهوده است و کسانی که مایل به این گفتگو هستند تنها به هیجان یک کری خواندن بعد از مسابقه می‌اندیشند. به آن که فکر کنیم در یک میدان بی‌داور برنده شدن چقدر سخت است.


Advertisements

3 comments

  1. در این که این مناظره هیچ پیروزی نداشت، موافقم، نه تنها پیروزی نداشت بلکه افکار مردم را به بیش از پیش مغشوش کرد.
    و این نیز درست است که در این جامعه غالب را نمی توان از مغلوب تشخیص داد. اما اگر به جای خراب کردن یکدیگر سعی در مقایسه افکارو برنامه های خود می کردند، حداقل اثری که داشت، این بود که افکار مردم راهی برای ازادانه تر فکر کردن را می یافت.
    در این مناظره که من تنها از زبان دیگران شنیدم، نه احمدی نژاد آن احمدی نژادی بود که من تا به حال او را دیده بودم و در این 4 سال خود را به ما نمایانده بود و نه موسوی آن موسویی بود که اما از او انگونه سخن به میان آورده بود. در این گفتگو من تنها به این نتیجه رسیدم که افکار آندو درمسیر تخریب یکدیگر است و این همان کاریست که بچه های 3 ساله برای جلب توجه دیگران یا رسیدن به حق خود انجام می دهند.
    با تشکر از متنتان.

  2. آخر این مقل یک مسابقه فوتبال نیست که توی همان نود دقیقه برنده مشخص شود. برنده‌ی این مسابقه بیرون از میدان و بعد از آن مشخص می‌شود. برآیند تمام حرف‌هایی که زده می‌شود اکثریت جامعه را به یک سمتی می‌کشاند. البته این که چه کسی و کدام مرجع این برآیند را تعریف کند هم مهم است. اصلاً همین است که مهم است!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s